Taryfy na gaz szybko nie znikną
URE uważa, że liberalizacja rynku w naszym kraju znajduje się na jeszcze zbyt wczesnym etapie.
Stworzenie przez Gaz-System tzw. wirtualnego punktu zakupu gazu oraz rozpoczęcie sprzedaży na Towarowej Giełdzie Energii stworzyły podstawy dla liberalizacji tego rynku. Kolejną ważną zmianą było wprowadzenie ustawowego wymogu giełdowego i wynikający z niego podział PGNiG na dwie spółki. Tym samym płynność na TGE znacząco wzrosła, a dla wszystkich przedsiębiorstw obrotu gazem w Polsce zostały stworzone porównywalne warunki zakupu gazu ziemnego. Do pełnego uwolnienia rynku wciąż jednak daleka droga – oceniają zachodzące reformy uczestnicy debaty „Rynek od nowa, czyli liberalizacja w sektorze gazu", która odbyła się w ramach forum Eco Energy Summit w Rzeszowie.
Taniej nie będzie?
Mimo postępującej liberalizacji Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wciąż pozostaje dominującym graczem z gigantyczną przewagą rynkową nad konkurentami. Zdaniem Macieja Bando, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, w takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta