Wypłata zysku bez podatkowych korzyści dla spółki
Fiskus i sądy administracyjne zgodnie twierdzą, że wydatki związane z przekazaniem wspólnikom dywidendy nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o CIT podstawowym kryterium pozwalającym na zakwalifikowanie określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów podatnika jest poniesienie ich w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów. Dopuszczalność zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych uzależniona jest zatem od wykazania racjonalności działań oraz gospodarczego uzasadnienia podejmowanych przez podatnika czynności. Oznacza to, że nie każdy koszt poniesiony przez podatnika i związany z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą może stanowić podstawę do pomniejszenia osiąganych przychodów w celu ustalenia wysokości dochodu podlegającego opodatkowaniu.
W zamian za zaangażowanie kapitału
Jak wynika ze stanowiska organów podatkowych oraz sądów administracyjnych, wypłata dywidendy nie wiąże się z możliwością osiągnięcia zysku przez spółkę wypłacającą. Jej wypłata prowadzi do przeniesienia zgromadzonych w majątku spółki środków na rzecz majątku wspólnika i stanowi dla niego wymierną korzyść majątkową, uzyskiwaną w zamian za zaangażowanie swojego kapitału w działalność spółki. Wypłata dywidendy nie powinna być ponadto utożsamiana z wydatkami spółki, gdyż jest wykonaniem praw należących do danej osoby w związku z posiadaniem przez nią statusu udziałowca czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta