Podatek od czynności cywilnoprawnych od dopłat nie jest kosztem
Spółka nie rozliczy w swoim rachunku podatkowym wydatków z tytułu PCC przy dopłatach, gdyż są one bezpośrednio związane z przysporzeniem, które nie jest uważane przez ustawodawcę za przychód podatkowy.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 września 2015 r. (II FSK 1581/13)
Spółka prowadzi inwestycję polegającą na budowie farmy wiatrowej. Zgromadzenie wspólników postanowiło wnieść do spółki dopłaty na sfinansowanie tej inwestycji. Uchwalenie dopłat spowodowało konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) w wysokości 0,5 proc. Spółka uznała, że kwotę podatku może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Stwierdziła, że PCC z tytułu dopłat spełnia przesłanki z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i powinien być traktowany analogicznie do kosztów zaciągnięcia kredytu lub pożyczki.
Zdaniem organu wydatek w postaci PCC jest bezpośrednio związany z czynnością wniesienia dopłat. Ze względu na ich neutralność podatkową nie ma podstaw do wliczania ich do kosztów uzyskania przychodów. Sąd I instancji orzekł, że PCC nie może być uznany za koszt podatkowy, nawet jeśli wydatek ten pośrednio jest zorientowany na uzyskanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta