Innowacje szansą dla branży
Badane dziś nowatorskie rozwiązania i technologie diametralnie zmienią sektor energii.
Aneta Wieczerzak-Krusińska
Do niedawna energetyka postrzegana była jako branża tradycyjna i niechętna zmianom. Dziś innowacje zaczynają być istotne w każdym segmencie biznesu spółek działających na tym rynku.
Powód? Sektor musi sprostać wyzwaniom zmieniającego się rynku. Presja wynikająca z rosnących kosztów wynikających m.in. z polityki energetycznej, ale także liberalizującego się rynku, wymusza konieczność ciągłej optymalizacji i walki o klienta. Dostrzegać to zaczęły także wielkie koncerny, które poszukują nowatorskich pomysłów. Chcą je potem wdrożyć do biznesu.
Potrzeba przełomu
Działają przy tym wielokierunkowo – organizują konkursy na innowacyjne pomysły i prowadzą z instytutami naukowymi projekty badawcze finansowane np. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zakładają też własne fundusze venture capital czy wspólnie z partnerami poszukują nowatorskich rozwiązań i wyławiają z rynku obiecujące start-upy. Taką Platformę Transferu Technologii stworzyła Agencja Rozwoju Przemysłu. W jej ramach stara się łączyć tych, którzy poszukują nowatorskich rozwiązań, z tymi, którzy takie pomysły mają i chcą skomercjalizować, a także finansowo wspierać takie przedsięwzięcia.
W projekty z ARP zaangażowane są m.in. Enea, PGE czy PGNiG, ale też małe i średnie przedsiębiorstwa. To właśnie one są głównie są dostawcami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta