Handlowiec jeździ do pracy służbowym autem, a firma płaci VAT
Udostępniając swoim pracownikom samochody na dojazdy z domu do siedziby pracodawcy i odwrotnie, przedsiębiorca realizuje nieodpłatne świadczenie na ich rzecz.
Ewelina Kalita Paweł Barnik
W wyroku z 12 czerwca 2015 r. (I FSK 1764/13) NSA rozpatrywał skargę kasacyjną wniesioną przez podatnika od wyroku z 28 maja 2013 r. WSA w Łodzi (I SA/Łd 224/13). Sprawa dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która zatrudnia pracowników na stanowisku przedstawiciela handlowego. Handlowcy pracujący dla spółki są odpowiedzialni za tworzenie sieci klienckiej pracodawcy na terenie całego kraju, a niekiedy za granicą, poprzez kontakt na odległość, jak również podczas wizyt w siedzibach potencjalnych klientów. W celu realizacji tych zadań przedstawiciele handlowi otrzymują do dyspozycji samochody służbowe (będące własnością spółki lub przedmiotem leasingu). W umowie dotyczącej udostępnienia samochodu pracodawca zezwala na jego parkowanie w miejscu zamieszkania pracownika. Spółka nie ma bowiem wystarczających warunków do garażowania wszystkich swoich samochodów. Co istotne, spółka nie pobiera od swoich handlowców żadnych opłat z tego tytułu.
Spółka wskazała, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przy nabyciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta