Jak rozliczyć usługi na rzecz podmiotu z siedzibą w Niemczech
Spółka zajmująca się sprzedażą okularów, która jednocześnie świadczy na rzecz podmiotu zza Odry zwolnione z VAT usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego, za które pobiera wynagrodzenie, ma prawo do proporcjonalnego odliczenia podatku od towarów i usług.
Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 9 września 2015 r. (III SA/Wa 1580/15).
Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży okularów oraz świadczenia usług optycznych. Zamierza podpisać ze spółką mającą siedzibę na terenie Niemiec umowę pośrednictwa ubezpieczeniowego w zakresie dystrybucji ubezpieczeń okularów. W ramach współpracy spółka będzie oferować swoim klientom przy zakupie okularów możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia na okulary z ww. podmiotem. Tym samym spółka będzie świadczyć na rzecz podmiotu z Niemiec usługi pozyskiwania klientów, zawierania umów, obsługi zgłoszeń itp. i za te usługi będzie pobierać wynagrodzenie.
We wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego spółka zadała pytanie, czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną VAT i działalnością niepodlegającą VAT. Zdaniem spółki jest ona uprawniona do odliczenia takiej części podatku naliczonego, która zostanie wyliczona na podstawie proporcji z art. 90 ustawy o VAT. W przypadku podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta