Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prowadzić pkpir: Rolnik nie zapłaci wyższej daniny od sprzedanych chryzantem

29 października 2015 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
WYBRANE RODZAJE I ROZMIARY DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ ORAZ NORM SZACUNKOWYCH DOCHODU ROCZNEGO
źródło: Rzeczpospolita
WYBRANE RODZAJE I ROZMIARY DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ ORAZ NORM SZACUNKOWYCH DOCHODU ROCZNEGO

Podatnik, który płaci PIT od upraw szklarniowych według norm szacunkowych, nie musi rozliczać się z faktycznego przychodu uzyskanego z handlu kwiatami w okresie Wszystkich Świętych.

– Jestem rolnikiem indywidualnym prowadzącym gospodarstwo rolne i dział specjalny produkcji rolnej – szklarnię ogrzewaną o powierzchni 38 m2, w której uprawiam rośliny ozdobne. Z tytułu prowadzenia działu specjalnego produkcji rolnej płacę podatek dochodowy od osób fizycznych według norm szacunkowych (nie prowadzę podatkowej księgi przychodów i rozchodów) w kwotach wynikających z decyzji naczelnika urzędu skarbowego. W tym roku po raz pierwszy hoduję chryzantemy, które zamierzam sprzedawać samodzielnie pod cmentarzami w okresie Wszystkich Świętych.

Przez pierwsze miesiące kwiaty były uprawiane na polu, a na początku września zostały przesadzone w doniczki i przeniesione do szklarni, gdzie akurat zakończyły się wcześniejsze uprawy. Czy od sprzedaży tych chryzantem powinienem zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych oraz VAT? W VAT korzystam ze zwolnienia przewidzianego dla rolników ryczałtowych – pyta czytelnik.

Chryzantemy przez pewien czas są uprawiane w ogrzewanej szklarni, a zatem nie można wyłączyć ich w ogóle z przychodów. Ich uprawa stanowi bowiem tzw. dział specjalny produkcji rolnej. Czytelnik nie prowadzi podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a więc dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala według norm szacunkowych. Czytelnik płaci jednak tylko PIT wynikający z decyzji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10282

Wydanie: 10282

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament