Jak prowadzić pkpir: Rolnik nie zapłaci wyższej daniny od sprzedanych chryzantem
Podatnik, który płaci PIT od upraw szklarniowych według norm szacunkowych, nie musi rozliczać się z faktycznego przychodu uzyskanego z handlu kwiatami w okresie Wszystkich Świętych.
– Jestem rolnikiem indywidualnym prowadzącym gospodarstwo rolne i dział specjalny produkcji rolnej – szklarnię ogrzewaną o powierzchni 38 m2, w której uprawiam rośliny ozdobne. Z tytułu prowadzenia działu specjalnego produkcji rolnej płacę podatek dochodowy od osób fizycznych według norm szacunkowych (nie prowadzę podatkowej księgi przychodów i rozchodów) w kwotach wynikających z decyzji naczelnika urzędu skarbowego. W tym roku po raz pierwszy hoduję chryzantemy, które zamierzam sprzedawać samodzielnie pod cmentarzami w okresie Wszystkich Świętych.
Przez pierwsze miesiące kwiaty były uprawiane na polu, a na początku września zostały przesadzone w doniczki i przeniesione do szklarni, gdzie akurat zakończyły się wcześniejsze uprawy. Czy od sprzedaży tych chryzantem powinienem zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych oraz VAT? W VAT korzystam ze zwolnienia przewidzianego dla rolników ryczałtowych – pyta czytelnik.
Chryzantemy przez pewien czas są uprawiane w ogrzewanej szklarni, a zatem nie można wyłączyć ich w ogóle z przychodów. Ich uprawa stanowi bowiem tzw. dział specjalny produkcji rolnej. Czytelnik nie prowadzi podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a więc dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala według norm szacunkowych. Czytelnik płaci jednak tylko PIT wynikający z decyzji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta