Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W rekrutacji nie rządzi metryka

29 października 2015 | Praca i ZUS | Katarzyna Dulewicz

Ustalenie górnej granicy wieku kandydata do pracy może być uznane za dyskryminację.

Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 13 listopada 2014 r. w sprawie Mario Vital Perez przeciwko Ayuntamiento de Oviedo (C-416/ 13).

O co chodziło

Mario Vital Perez zaskarżył decyzję gminy Oviedo zatwierdzającą konkurs na obsadzenie 15 stanowisk funkcjonariuszy policji lokalnej. Zgodnie z ogłoszeniem kandydaci nie mogli mieć więcej niż 30 lat. W ocenie skarżącego tak określone kryteria rekrutacji naruszają prawo równego dostępu obywateli do stanowisk i funkcji publicznych. Skarżący wskazał, że wymóg sprawności fizycznej kandydatów nie uzasadnia wprowadzenia górnej granicy lat życia. Przygotowanie fizyczne miało być bowiem zweryfikowane osobno – podczas testów sprawnościowych.

Gmina Oviedo nie zgodziła się z argumentacją obywatela. Wskazała, że wymogi podane w ogłoszeniu nie naruszają przepisów krajowych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10282

Wydanie: 10282

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament