W rekrutacji nie rządzi metryka
Ustalenie górnej granicy wieku kandydata do pracy może być uznane za dyskryminację.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 13 listopada 2014 r. w sprawie Mario Vital Perez przeciwko Ayuntamiento de Oviedo (C-416/ 13).
O co chodziło
Mario Vital Perez zaskarżył decyzję gminy Oviedo zatwierdzającą konkurs na obsadzenie 15 stanowisk funkcjonariuszy policji lokalnej. Zgodnie z ogłoszeniem kandydaci nie mogli mieć więcej niż 30 lat. W ocenie skarżącego tak określone kryteria rekrutacji naruszają prawo równego dostępu obywateli do stanowisk i funkcji publicznych. Skarżący wskazał, że wymóg sprawności fizycznej kandydatów nie uzasadnia wprowadzenia górnej granicy lat życia. Przygotowanie fizyczne miało być bowiem zweryfikowane osobno – podczas testów sprawnościowych.
Gmina Oviedo nie zgodziła się z argumentacją obywatela. Wskazała, że wymogi podane w ogłoszeniu nie naruszają przepisów krajowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta