Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyscyplinarka bez wyrzutów sumienia

29 października 2015 | Praca i ZUS | Patrycja Zawirska
źródło: materiały prasowe

Tylko precyzyjnie udowodnione uchybienia podwładnego i szybka na to reakcja szefa gwarantują, że firma prawidłowo przeprowadzi zwolnienie w trybie natychmiastowym.

Najwięcej emocji u szefów wywołują sytuacje skrajne, w których kontynuowanie współpracy – choćby jeden dzień dłużej – jest zwyczajnie niemożliwe. Nie chodzi przy tym o błędy ani o zwykłe niedopatrzenia. Mówimy o rozwiązaniu angażu bez wypowiedzenia w związku z ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.).

Poważne naruszenia

Proces decyzyjny w tym przypadku jest na ogół krótki – nie ma tu czasu na wahanie. Nie tylko z powodu wzburzenia czynami pracownika i psychologicznej potrzeby szybkiego odwetu. Także dlatego, że szefa ograniczają terminy wynikające z kodeksu pracy. Warto jednak pamiętać, że sama powaga pracowniczego uchybienia nie wystarczy, aby wręczyć dyscyplinarkę, której nie da rady skutecznie podważyć w sądzie.

Pracodawca dowiaduje się, że podwładny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10282

Wydanie: 10282

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament