Boznańska i inni z prywatnej kolekcji
We Wrocławiu można obejrzeć rzadko pokazywane polskie dzieła
janusz miliszkiewicz
W Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu Królewskim została otwarta wystawa ok. 70 polskich dzieł z prywatnej kolekcji (jej właściciel zachowuje anonimowość). Obrazy pochodzą z przełomu XIX i XX wieku oraz z dwudziestolecia międzywojennego. Około 20 z nich mogłoby zdobić stałe galerie największych muzeów narodowych. Kuratorką wystawy i autorką katalogu jest Katarzyna Kurpiewska. Wystawa potrwa do kwietnia 2016 r.
Można obejrzeć tak świetne dzieła, jak np. „Portret damy w czarnym kapeluszu" Olgi Boznańskiej czy „Korowód dziecięcy" Witolda Wojtkiewicza (1905 r., akwarela, pastel, płótno) i „Rozstanie" (rysunek tuszem). Prezentowany jest też olej Aleksandra Gierymskiego „Jezioro po zachodzie słońca" (1900 r.). Są znakomite obrazy Władysława Ślewińskiego, w tym rzadki w zbiorach prywatnych pejzaż z Kazimierza Dolnego.
Arcydzieła z importu
Miłośnicy sztuki docenią olej Juliana Fałata „Przelot dzikich gęsi" i nastrojowy pejzaż Józefa Chełmońskiego „Jesień" (1875 r.). Na wystawie znajdują się również dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Xawerego Dunikowskiego (rzeźba „Madonna" z 1911 r.). Ciekawy jest „Wyścig kolarski" braci bliźniaków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta