Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko obowiązkowe składki w kosztach

29 października 2015 | Dobra Firma | Mateusz Maj

Przedsiębiorcy, którzy ze względu na wykonywaną profesję muszą opłacać składki członkowskie na rzecz organizacji zawodowych, mogą ich kwoty rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu.

Prowadzę biuro architektoniczne. Rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Czy mogę w niej ująć jako koszt składki za członkostwo w samorządzie zawodowym? – pyta czytelniczka.

Tak, wysokość składki jest w tym przypadku kosztem uzyskania przychodu. Zasadniczo składki na rzecz organizacji, do których przynależność nie jest obowiązkowa, z wyjątkami określonymi w ustawie o PIT, nie są podatkowym kosztem. Zakaz zaliczania w koszty nie dotyczy więc obowiązkowych składek, a z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku architektów.

Możliwość uwzględnienia jedynie niektórych składek na rzecz organizacji zawodowych wynika z art. 23 ust. 1 pkt 30 ustawy o PIT. Stanowi on, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodu składek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10282

Wydanie: 10282

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament