Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki podatek od wynajmu powierzchni użytkowych i mieszkaniowych

29 października 2015 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Osoba planująca założenie firmy powinna rozważyć, jaka forma rozliczeń z fiskusem będzie dla niej najkorzystniejsza. Zależy to od rodzaju działalności gospodarczej, a także przewidywanych obrotów i dochodów.

Tomasz Krywan

– Chciałbym rozpocząć działalność polegającą na wynajmie powierzchni użytkowych oraz mieszkaniowych, jak również na ich zakupie i sprzedaży. Ponieważ nie dotyczy to jednego mieszkania czy lokalu, ale większej ich liczby, niezbędne jest sformalizowanie tego przedsięwzięcia. Jaki rodzaj działalności byłby najbezpieczniejszy i najkorzystniejszy? Roczne obroty będą w granicach do 300 000 zł (wynajem), ale jeśli dochodziłoby do sprzedaży nieruchomości, to obrót ten będzie oczywiście większy. Zakładam, że najemcami będą firmy będące czynnymi podatnikami VAT. Czy w takim przypadku należy rozważyć zgłoszenie firmy jako podatnika VAT? Czy przy zakupie lub sprzedaży lokalu użytkowego można byłoby dochodzić zwrotu VAT od transakcji? – pyta czytelnik.

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że nie jest możliwe połączenie najbezpieczniejszej formy prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną z formą najkorzystniejszą podatkowo. Najbezpieczniejszą (i stosunkowo tanią) formą prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną jest bowiem spółka z o.o. (chociaż oczywiście w takim przypadku mówienie o prowadzeniu działalności gospodarczej przez osobę fizyczną jest uproszczeniem, gdyż działalność taką w istocie prowadzi spółka z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10282

Wydanie: 10282

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament