Rozstanie z rodzicem bywa droższe niż jego zatrudnianie
Zwalniając ciężarną pracownicę lub rodzica na urlopie macierzyńskim, szef ryzykuje, że jeśli sąd przywróci im etat, uznając rozwiązanie umowy za nieuzasadnione lub naruszające przepisy, będzie musiał wypłacić pensję za wiele miesięcy.
Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę jest bezwzględny tylko w czasie ciąży oraz korzystania przez pracownika z płatnych urlopów związanych z rodzicielstwem (w tym macierzyńskiego i rodzicielskiego).
Szło ku lepszemu
W ostatnim czasie ustawodawca podjął wiele działań legislacyjnych, w wyniku których wydłużono urlopy związane z rodzicielstwem – do 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Ponadto pracownik ma prawo skorzystać z urlopu wychowawczego w łącznym wymiarze do 36 miesięcy.
Tak długa nieobecność pracownicy, niejednokrotnie przebywającej na wielomiesięcznym zwolnieniu lekarskim, jeszcze zanim urodzi, powoduje, że na jej miejsce trzeba zatrudnić nową osobę. Aby pozyskać wartościowego zastępcę, firma jest często zmuszona zaoferować mu umowę o pracę na czas nieokreślony. Jej rozwiązania – w odróżnieniu od angażu na zastępstwo – nie uzasadni powrót pracownika po długotrwałej absencji.
Pracodawca usatysfakcjonowany jakością pracy zastępcy i obawiający się, że po wieloletniej nieobecności związanej z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich taka osoba po powrocie nie odnajdzie się w nowej rzeczywistości zawodowej, często decyduje o rozstaniu z nieobecnym lub powracającym. Jeśli tak postanowi, to kiedy i w jakim trybie może rozwiązać z nim angaż?
Właściwy termin
Możliwość wypowiedzenia umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta