Etat dla niepełnosprawnego z ułatwieniami
Warunki, które trzeba zapewnić podwładnemu, aby zniwelować jego ograniczenia wynikające z niepełnosprawności, dotyczą nie tylko miejsca pracy, ale też czasu pracy i podziału zadań.
W społeczeństwie powszechnie przyjmuje się konieczność ochrony osób niepełnosprawnych. Wiąże się to również z obowiązkiem wprowadzania różnego rodzaju ułatwień – prawnych, faktycznych, które umożliwiają takim osobom łatwiejsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Obowiązki tego rodzaju ciążą również na pracodawcach.
Zakaz europejski...
Ustawodawca europejski w art. 2 ust. 2b dyrektywy Rady 78/2000/WE z 27 listopada 2000 r. ustanowił zakaz dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. Oznacza to, że niepełnosprawność nie może stanowić przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę lub doboru pracownika do zwolnienia. Z kolei w art. 5 tej dyrektywy przewidziano obowiązek pracodawcy wprowadzenia racjonalnych usprawnień dla osób z inwalidztwem.
...i na rodzimym gruncie
W polskim systemie prawa mamy do czynienia z analogicznymi uregulowaniami zawartymi przede wszystkim w przepisach kodeksu pracy. Ogólnie rzecz ujmując, wszystkich pracowników trzeba traktować równo w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Osoba, wobec której pracodawca naruszy zasadę równego traktowania w zatrudnieniu – m.in. z uwagi na jej niepełnosprawność – ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta