Karta korporacyjna nie zastąpi zaliczki
Wysyłając pracownika w zagraniczną delegację, szef musi mu zapewnić wstępnie oszacowane środki na poczet kosztów tej podróży. Wykorzystanie w tym celu karty personalnej nie zawsze oznacza spełnienie tego obowiązku.
Wyposażenie pracownika w kartę korporacyjną niewątpliwie pomaga w zarządzaniu wydatkami służbowymi. Ułatwia ona przede wszystkim rozliczanie podróży służbowych, szczególnie tych zagranicznych, choćby przez eliminowanie czasochłonnego procesu wypłacania i rozliczania zaliczek gotówkowych. Rozwiązanie to pozwala również na usprawnienie procesu kontroli wydatków firmowych na skutek bieżącego dostępu pracodawcy do czynionych wydatków. Przed wyposażeniem podwładnego w taką kartę warto się jednak zapoznać z zasadami rozliczania podróży służbowych, które są z tym związane.
Najpierw własne ustalenia...
Zgodnie z art. 775 § 1 k.p. pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy lub poza jego stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Co do zasady pracodawcy, którzy nie należą do grona państwowych ani samorządowych jednostek sfery budżetowej, określają warunki wypłacania tych należności w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę – jeżeli nie są objęci układem zbiorowym pracy ani nie mają obowiązku ustalać regulaminu wynagradzania. Jeśli nie uregulują w nich tych kwestii, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta