Analizujemy kolejne inwestycje węglowe
Krzysztof Zamasz | Budowa nowych bloków na węgiel oznacza konieczność zabezpieczenia dostaw paliwa. A najlepiej zrobić to, pozyskując kopalnie, aby kontrolować jego cenę – przekonuje w rozmowie z Barbarą Oksińską prezes grupy energetycznej Enea.
Rz: Przejęliście już prywatną kopalnię Bogdanka. Kiedy zrobicie kolejny krok i kupicie państwowy Katowicki Holding Węglowy?
Od początku naszej kadencji w Enei konsekwentnie wypełniamy strategię i budujemy silną grupę energetyczno-paliwową. Przejęcie Bogdanki pokazało, że potrafimy realizować ten cel szybko, sprawnie, na zasadach rynkowych, a równocześnie zwiększając bezpieczeństwo energetyczne państwa. Dzięki tej transakcji nasza grupa się wzmocniła. Kontrolujemy cenę paliwa i obniżyliśmy wskaźniki zadłużenia. W Polsce są potrzebne nowe moce wytwórcze, bo tylko tak zapewnimy sobie bezpieczeństwo energetyczne kraju. Nie można go budować wyłącznie na niestabilnych, dotowanych źródłach odnawialnych. Musi opierać się na źródłach konwencjonalnych, w przypadku Polski – na źródłach węglowych. Budowa nowych bloków na węgiel oznacza konieczność zabezpieczenia dostaw paliwa, a najlepiej zrobić to, pozyskując kopalnie, aby kontrolować cenę paliwa. Jestem przekonany, że konsolidacja energetyki z górnictwem to najlepsze rozwiązanie.
Konsolidacje energetyki z górnictwem i samej energetyki powinny toczyć się równolegle
A jak będzie z zakupem KHW? Przecież już badacie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta