Gminy czeka dziesięć lat niepewności
Samorządy, którym VAT sfinansowała UE, muszą się liczyć z koniecznością zwrotu otrzymanych kwot. Z odsetkami.
aleksandra tarka
Podatkowa sytuacja gmin nigdy jeszcze nie była tak skomplikowana. W świetle najnowszego orzecznictwa krajowego i unijnego podatnikiem VAT jest tylko gmina. To oznacza konieczność diametralnego przeorganizowania rozliczeń z fiskusem. Większość samorządowców już liczy zyski. Nieliczni zdają sobie sprawę, jak kosztowna może się okazać ta zmiana w podejściu do VAT.
Przełomowe orzeczenia
We wrześniu Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że samorządowa jednostka budżetowa nie jest podatnikiem VAT (C-276/14). Kilka dni temu, kierując się jego wytycznymi, Naczelny Sąd Administracyjny (I FPS 4/15) orzekł w uchwale, że nie jest nim też zakład budżetowy.
– Te rozstrzygnięcia przełożą się na rozliczenia VAT w każdej gminie – mówi Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Gminy czeka konsolidacja rozliczeń VAT. Jak wyjaśnia ekspert, do tej pory większość zakładów budżetowych była rejestrowana jako odrębny podatnik VAT. Tak samo traktowano niektóre jednostki budżetowe. Teraz gminy czeka żmudny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta