Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każde zbycie gruntu przez przedsiębiorcę daje zyski z firmy

29 października 2015 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
źródło: materiały prasowe

Kryteria umożliwiające zakwalifikowanie danych czynności do podejmowanych w warunkach działalności gospodarczej nie są spełnione, jeżeli działania podatnika mieszczą się w zwykłych czynnościach związanych z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 września 2015 r. (II FSK 1557/13).

Stan faktyczny

We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kancelarii prawniczej, wynajmu nieruchomości i sprzedaży działek budowlanych. Cała ta działalność jest opodatkowana liniowym 19-proc. PIT.

W 2004 r. podatnik nabył w drodze spadku nieruchomość o powierzchni ok. 9 hektarów. W jej skład wchodzi wiele działek niezabudowanych wpisanych w ewidencji gruntów jako rolne oraz działki z zabudową siedliskową. Z tytułu dziedziczenia nieruchomości podatnik zapłacił podatek od spadków i darowizn według stawki właściwej dla III grupy. Po kilku latach wystąpił z wnioskiem o warunki zabudowy w zakresie budowy domów jednorodzinnych. Pięć działek zostało podzielonych na połowy z możliwością budowy domów. Dwie inne kilkuhektarowe zostały podzielone na pięć mniejszych działek.

Przedsiębiorca wskazał, że w przyszłości chciałby przekazać dwie działki w darowiźnie bliskim osobom. Nie wyklucza również sprzedaży kilku działek. Podkreślił, że nieruchomość nie została zaliczona do składników majątku związanych z prowadzoną przez niego działalnością, nie była też przedmiotem nakładów. Zapytał, czy sprzedając działki jest zobowiązany do zapłaty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10282

Wydanie: 10282

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament