Urzędnik sam wybiera sposób rekompensaty nadgodzin
Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownik samorządowy ma prawo albo do wynagrodzenia za te nadgodziny (bez dodatku), albo tylko do czasu wolnego. Nie należy mu się za to dodatek.
– Jak obliczyć wynagrodzenie za godziny nadliczbowe pracownika samorządowego wynagradzanego stałą stawką miesięczną i dodatkiem stażowym? Czy oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje mu też dodatek za te nadgodziny? – pyta czytelnik.
Nie. Wynagrodzenie za takie godziny liczymy od całego otrzymywanego przez pracownika samorządowego wynagrodzenia (wraz z dodatkami, w tym stażowym). Nie doliczamy mu jednak do wynagrodzenia dodatku za te nadgodziny, o którym mowa w kodeksie pracy.
Własny wybór
Z art. 42 ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych wynika, że pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. Z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta