Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędnik sam wybiera sposób rekompensaty nadgodzin

29 października 2015 | Praca i ZUS | Marcin Nagórek

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownik samorządowy ma prawo albo do wynagrodzenia za te nadgodziny (bez dodatku), albo tylko do czasu wolnego. Nie należy mu się za to dodatek.

Jak obliczyć wynagrodzenie za godziny nadliczbowe pracownika samorządowego wynagradzanego stałą stawką miesięczną i dodatkiem stażowym? Czy oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje mu też dodatek za te nadgodziny? – pyta czytelnik.

Nie. Wynagrodzenie za takie godziny liczymy od całego otrzymywanego przez pracownika samorządowego wynagrodzenia (wraz z dodatkami, w tym stażowym). Nie doliczamy mu jednak do wynagrodzenia dodatku za te nadgodziny, o którym mowa w kodeksie pracy.

Własny wybór

Z art. 42 ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych wynika, że pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. Z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10282

Wydanie: 10282

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament