Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polka uwalnia usługi w Unii Europejskiej

29 października 2015 | Ekonomia
Elżbieta Bieńkowska przedstawiła w środę strategię jednolitego rynku UE
źródło: PAP/EPA
Elżbieta Bieńkowska przedstawiła w środę strategię jednolitego rynku UE

Nawet o 2 procent może się zwiększyć europejska gospodarka, jeśli zostaną uwolnione usługi na wspólnym rynku. To cel komisarz Elżbiety Bieńkowskiej.

Anna Słojewska z Brukseli

– Dumni jesteśmy z jednolitego rynku, uważamy, że to perła w koronie Unii Europejskiej. Ale on nie działa prawidłowo, szczególnie w usługach – mówiła Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz przemysłu, przedsiębiorstw i rynku wewnętrznego. Polka przedstawiła w środę strategię jednolitego rynku UE, której celem jest naprawa niedziałających elementów. Według niej samo uwolnienie usług może przynieść wzrost produktu krajowego brutto nawet o 2 proc. Jeśli to się uda, skorzystać mogą polskie firmy.

Z paszportem do Europy

Jednym z elementów strategii jest bowiem stworzenie tzw. paszportu usługowego, umożliwiającego oferowanie usług w całej UE. Teoretycznie już teraz pozwala na to dyrektywa usługowa, ale państwa stosują różnego rodzaju restrykcje, o których nie informują Brukseli. Paszport miałby doprowadzić do większej jawności takich praktyk, a gdyby okazały się one niezgodne z prawem unijnym, Komisja mogłaby zmusić kraj do zmiany regulacji. Paszport ma zmniejszyć liczbę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10282

Wydanie: 10282

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament