Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólnik spółki komandytowej nie musi prowadzić księgi

29 października 2015 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Jeśli osoba fizyczna nie będzie prowadziła działalności gospodarczej we własnym imieniu, to w związku z samym uczestnictwem w spółce nie powstaje u niej obowiązek ewidencjonowania w podatkowej księdze.

Osoba fizyczna zawarła umowę spółki komandytowej ze spółką z o.o. (jako komandytariusz). Spółka komandytowa będzie prowadzić księgi rachunkowe. Osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy ta osoba fizyczna powinna prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Spółka komandytowa nie jest podatnikiem CIT (zob. art. 1 ustawy o CIT). W przypadku tej spółki podatnikami podatku dochodowego są jej wspólnicy, tj. w przedstawionym stanie faktycznym odpowiednio osoba fizyczna (podatnik PIT – zob. art. 8 ust. 1 – 3 ustawy o PIT) oraz spółka z o.o. (podatnik CIT – zob. art. 5 ustawy o CIT).

Jak rozumiem, wątpliwości czytelnika sprowadzają się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10282

Wydanie: 10282

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament