Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z tolerancją dla spóźnialskich

13 listopada 2015 | Dobra Firma | Jolanta Rybak
Jolanta 
Rybak, ekspert ds. optymalizacji kosztów Inventage Polska
źródło: materiały prasowe
Jolanta 
Rybak, ekspert ds. optymalizacji kosztów Inventage Polska

Od października niepełnosprawni przedsiębiorcy i rolnicy, którzy chcą otrzymać refundację składek z PFRON, muszą składać wnioski na zmienionych drukach. Niewielkie opóźnienie w zapłacie składek nie będzie ich już pozbawiać wsparcia.

W ostatnim czasie ustawodawca kilkakrotnie nanosił zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. 1 października wprowadzono nowe regulacje oraz wzory wniosków Wn-U-G oraz Wn-U-A o refundację składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, a także niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.

Celem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych oraz ich zatrudnianie. Zgodnie z art. 25a ustawy z 27 sierpnia 1999 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) osoby niepełnosprawne wykonujące własną działalność gospodarczą, a także niepełnosprawni rolnicy lub rolnicy zobowiązani do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, mogą otrzymać ze środków PFRON dofinansowanie w zakresie składek na ubezpieczenie. W przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą chodzi o składki emerytalne i rentowe, zaś w przypadku rolników o składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalno-rentową, wypadkową, chorobową i macierzyńską).

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia MPiPS z 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10294

Wydanie: 10294

Spis treści
Zamów abonament