Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady zmiany sumy komandytowej

13 listopada 2015 | Prawo w biznesie | Anna Borysewicz
Wzór uchwały ws. zmiany umowy spółki komandytowej
źródło: Rzeczpospolita
Wzór uchwały ws. zmiany umowy spółki komandytowej

Komandytariusz co do zasady odpowiada majątkiem osobistym za zobowiązania spółki komandytowej wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej określonej obowiązkowo w umowie podmiotu.

Jest to odpowiedzialność solidarna z pozostałymi wspólnikami oraz spółką i subsydiarna, czyli aktualizuje się dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku podmiotu okaże się bezskuteczna. Pomijam w tym artykule kwestie odnoszące się do relacji między sumą komandytową a wartością wkładu wniesionego do spółki przez komandytariusza.

Suma komandytowa podlega zarówno podwyższeniu, jak i obniżeniu. W obu przypadkach konieczna jest zmiana umowy spółki i wpisanie do KRS owej modyfikacji. Przy czym wpis podwyższonej sumy komandytowej ma charakter deklaratoryjny, jej obniżenie zaś – konstytutywny. Należy podkreślić, że nie ma przeszkód, aby już w pierwotnej wersji kontraktu podmiotu (a nie w późniejszej uchwale wszystkich jego wspólników) wskazać daty obniżenia owej sumy i jej kwoty >patrz przykład 1.

Przykład 1

W § 8 ust. 1 umowy spółki komandytowej znajduje się zapis, w świetle którego pani Nina (komandytariusz) odpowiada za długi podmiotu wobec jego wierzycieli do kwoty 8 tys. zł (suma komandytowa). Ustęp 2 ww. paragrafu stanowi natomiast, że suma ta ulegnie obniżeniu do 7 tys. zł najpóźniej do 30 listopada 2015 r., do 5 tys. zł zaś maksymalnie do 31 maja 2016 r. Regulacja ta jest dopuszczalna.

Zmiana umowy ww. spółki wymaga formy aktu notarialnego, a uchwała musi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10294

Wydanie: 10294

Spis treści
Zamów abonament