Odłożone koszty wyłączania rynku
W polityce ekonomicznej nie ma niczego ważniejszego niż utrzymywanie gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu – pisze dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, były członek RPP. I radzi, jak uniknąć błędów Brazylii.
Andrzej Sławiński
Inflacja to dzisiaj rzadkość. Niełatwo ją spotkać. Są jednak kraje, w których ma się jeszcze całkiem dobrze i to nawet w czasie recesji. Jednym z nich jest Brazylia. I jest to smutne, ponieważ rzecz dotyczy kraju, który zrobił w ciągu ostatnich kilkunastu lat wiele dobrego w polityce społecznej.
Po części recesja w Brazylii jest wynikiem spadku cen surowców, które stanowią połowę jej eksportu. W dużej jednak mierze jest odłożonym w czasie efektem dążenia władz Brazylii do przyspieszania wzrostu gospodarczego na drodze częściowego wyłączania mechanizmów rynkowych. Brazylijczycy wykorzystywali na zbyt dużą skalę instytucje i firmy państwowe do stymulowania gospodarki. Przesadzili. Nadmierna skala zastępowania mechanizmów rynkowych sprawiła, że gospodarka spowolniła i zeszła ze ścieżki zrównoważonego wzrostu.
Przyczyna pułapki średniego dochodu
Jaka była główna przyczyna tego, że w Brazylii zagościła stagflacja? By to wyjaśnić, posłużmy się tak modnym dzisiaj pojęciem pułapki średniego dochodu. Chodzi tu o sytuację, gdy kraj, który wcześniej osiągnął sukces w postaci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta