Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poprzez giełdę do dynamicznego rozwoju i inwestycji w nowe technologie

13 listopada 2015 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak
Unijne wsparcie w podziale na poszczególne instrumenty (w mln euro)
źródło: Rzeczpospolita
Unijne wsparcie w podziale na poszczególne instrumenty (w mln euro)

Na finansowanie innowacyjnej działalności małych i średnich firm z wykorzystaniem kapitału podwyższonego ryzyka zarezerwowano blisko 450 mln euro. Pieniądze te pozwolą przedsiębiorcom pozyskać anioła biznesu, preferencyjną pożyczkę lub dodatkowy kapitał z GPW.

Jeżeli tylko firma należy do sektora MSP i ma pomysł na rozwój poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, innowacyjnych pomysłów na nowe towary, usługi lub procesy, może znaleźć dla siebie odpowiednie źródło finansowania. W programie „Inteligentny rozwój" wiele z nich opiera się na bezzwrotnych dotacjach. Przewidziano je w tzw. działaniach programu. Zarówno tych, które będą finansować projekty badawczo-rozwojowe, jak i nastawionych na wspieranie tzw. inwestycji wdrożeniowych (pozwalających w praktyce wykorzystać wyniki prac B+R w przedsiębiorstwie), czy wreszcie związanych z międzynarodową ekspansją. Po przeprowadzeniu wszystkich prac zaplanowanych dla danego przedsięwzięcia przedsiębiorca może oczekiwać refundacji określonej części poniesionych i prawidłowo udokumentowanych wydatków.

Są także instrumenty oparte na dofinansowaniu do kredytu zaciąganego przez firmę w celu sfinansowania zaawansowanych i istotnych, z punktu widzenia jej dalszego rozwoju i utrzymania konkurencyjności, inwestycji. W tym przypadku dotacja w postaci specjalnej premii jest wpłacana bezpośrednio na rachunek banku, który przyznał kredyt. Jednak to też nie wszystkie możliwości. Jedna z części programu „Inteligentny rozwój" ma ułatwić przedsiębiorcom dostęp do pieniędzy znajdujących się na rynku, a będących w gestii funduszy typu venture capital, osób z grupy tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10294

Wydanie: 10294

Spis treści
Zamów abonament