Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O jedną składkę mniej

13 listopada 2015 | Dobra Firma | pracownicy ZUS
źródło: Rzeczpospolita

Zatrudnianie kobiet w wieku powyżej 55 lat czy mężczyzn powyżej 60 lat oraz osób bezrobotnych może być premiowane zwolnieniem z obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy. Jest ono czasowo limitowane.

Zgodnie z przepisami ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 149 ze zm.) składki na Fundusz Pracy opłaca się za osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, dla których podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia w przeliczeniu na okres miesiąca (łącznie ze wszystkich tytułów, u wszystkich płatników) wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie (w 2015 r. – 1750 zł). Wobec pracowników w pierwszym roku ich pracy (w ogóle, nie tylko u danego pracodawcy) ten limit jest niższy i wynosi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2015 r. – 1400 zł).

Przykład

W październiku 2015 r. pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/2 etatu, z której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyniosła 875 zł. Pracownik ten równocześnie wykonywał pracę na podstawie umowy-zlecenia zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca, z której podstawa wymiaru składek w tym miesiącu wyniosła 450 zł. Ponieważ suma podstaw wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe z obydwu tytułów (875 zł + 450 zł = 1325 zł) jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. od 1750 zł), za ten miesiąc ani pracodawca, ani zleceniodawca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10294

Wydanie: 10294

Spis treści
Zamów abonament