Uproszczona metoda ewidencji nie modyfikuje zasad podatkowych
Pojęcie kosztów w ujęciu rachunkowym nie jest tożsame z pojęciem kosztów uzyskania przychodów w PIT. Nie można tym samym automatycznie przenosić kosztów w sensie bilansowym do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 25 listopada 2015 r. (I SA/Po 1075/15).
Stan faktyczny
Podatnik jest właścicielem firmy usługowo-remontowej i podlega opodatkowaniu PIT. Jego firma zajmuje się rozbiórką i burzeniem budynków, robotami ziemnymi, pokryciem dachów, okładaniem ścian oraz pracami blacharskimi. Przedsiębiorca prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Firma podatnika wprowadziła zmiany w obowiązującej dotychczas polityce rachunkowości i ewidencjonuje koszty zgodnie z zasadą określoną w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Polega ona na odpisywaniu w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu, połączonym z ustaleniem stanu tych składników aktywów i ich wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy. W związku z tym, w polityce rachunkowości przyjęto sporządzanie spisu z natury raz w roku na dzień bilansowy, tj. na 31 grudnia każdego roku. Podatnik uznał bowiem, że okresem sprawozdawczym jest rok podatkowy pokrywający się w przypadku przedsiębiorstwa z rokiem kalendarzowym.
Podatnik chciał się upewnić, czy sporządzanie spisu z natury raz w roku i korygowanie kosztów o wartość niezużytych materiałów, niesprzedanych towarów na koniec roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta