Rezygnacja z tworzenia funduszu obowiązuje przez cały rok
Nie ma przeszkód, aby pracodawca zawiesił fundusz na rok czy w ogóle zrezygnował z jego tworzenia. Procedura wdrażania decyzji w życie zależy od liczebności załogi w firmie.
Prywatni pracodawcy, po zastosowaniu odpowiedniej procedury, są uprawnieni do zrezygnowania z wydatkowania pieniędzy na działalność socjalną lub z wypłacania świadczenia urlopowego. Firmy dające zatrudnienie co najmniej 20 pracownikom w przeliczeniu na pełne etaty mogą to uczynić w każdym momencie. Przedsiębiorstwa z mniejszą liczebnością załogi decyzję w tym zakresie muszą podjąć i zakomunikować podwładnym do końca stycznia danego roku. Tak wynika z art. 3 ust. 3a–3b oraz art. 4 ustawy o zfśs.
Zakres czynności, które należy wykonać, aby wspomniana rezygnacja doszła do skutku, zależy głównie od liczby zatrudnionych osób oraz od rodzajów funkcjonujących w firmie aktów wewnątrzzakładowych.
Trudniej w większej firmie...
Pracodawcy zatrudniający:
- co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
- nie mniej niż 20 pracowników, ale mniej niż 20 w przeliczeniu na pełne etaty,
mają prawo podjąć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta