Opieka na godziny nie dla wszystkich korzystna
W 2016 r. pracownicy sami wybiorą, czy chcą skorzystać z wolnego na dziecko w dniach czy godzinach. Deklaracja w pierwszym wniosku będzie ich wiązać przez cały rok, nawet gdyby drugi wariant okazał się lepszy.
Artykuł 188 k.p. przyznaje pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat zwolnienie od pracy w wymiarze dwóch dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Od 2 stycznia 2016 r. pracownik będzie mógł wybrać, czy wziąć dwa dni czy 16 godzin wolnego na potomstwo.
Podwójna korzyść
Wybór sposobu korzystania ze zwolnienia w konkretnym roku pracownik określa w pierwszym wniosku o udzielenie opieki. Decydując się na opcję godzinową, może mieć 16 godzin zamiast dwóch dni.
Wykorzystanie zwolnienia godzinowego to pożądana nowość dla zatrudnionych. W praktyce często wystarczy kilka godzin np. na wizytę z dzieckiem u lekarza. Dzięki temu opiekunowie elastyczniej pogodzą obowiązki służbowe z rodzicielskimi. Z kolei dla pracodawcy korzyść z opcji godzinowej polega na tym, że nie traci pracownika na cały dzień, co z reguły wiąże się z koniecznością organizowania zastępstwa.
Wymagana skrupulatność
Praktycznych problemów może natomiast przysporzyć pracodawcom właściwe monitorowanie i ewidencja udzielanego zwolnienia godzinowego. Jeśli bowiem wnioski o opiekę w wymiarze godzinowym będą składane ustnie, przy niewłaściwej ewidencji czasu pracy, trudne stanie się ustalenie rzeczywistego wymiaru wolnego wybranego przez zatrudnionego. Tylko rzetelna ewidencja czasu pracy i ustalenie przez szefa zasad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta