Koszty procesu wyższe od stycznia
Pracodawcy prowadzący sądowy spór z pracownikiem muszą się przygotować na to, że ewentualna przegrana zaboli ich finansowo bardziej niż dotychczas. Przyczyną są znacznie podniesione opłaty na rzecz adwokatów i radców prawnych.
1 stycznia 2016 r. wejdą w życie cztery rozporządzenia określające na nowo wysokość opłat za czynności adwokackie i opłat za czynności radców prawnych oraz kosztów należnych pełnomocnikom wyznaczonym z urzędu. Wprowadzają one spore zmiany przede wszystkim w zakresie wysokości opłat.
Wzrost obciążeń będzie zróżnicowany w zależności od rodzaju sprawy. Istotną zmianą jest to, że na znacznie wyższe koszty nastawić się będzie trzeba wtedy, gdy przeciwnik reprezentowany będzie przez adwokata czy radcę prawnego ustanowionego z wyboru, ponieważ te opłaty wzrastają dwukrotnie. Z kolei opłaty za udział w sprawie pełnomocników z urzędu, mimo zmiany zasad ich ustalania, pozostaną na podobnym poziomie co dotychczas.
Zwrot kosztów dojazdu
Wzrastające od stycznia wynagrodzenia adwokatów i radców są tylko jednym ze składników kosztów procesu. Pozostałe pozostają na niezmienionym poziomie. Warto przypomnieć, że koszty te obejmują następujące składniki:
- uiszczone przez stronę koszty sądowe,
- koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika oraz
- równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie.
Strona występująca z adwokatem lub radcą prawnym w skład kosztów procesu dodatkowo, oprócz wynagrodzenia jednego pełnomocnika, może wliczyć jego wydatki.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta