Angaż w Polsce, ale reguły niemieckie
Choć umowa o pracę będzie wykonywana w Polsce, strony mogą swobodnie wybrać dla niej prawo innego państwa – tego, które wydaje się im korzystniejsze. Nie wyłącza to jednak stosowania większości polskich przepisów.
O wyborze prawa mówimy wtedy, gdy strony umowy decydują się, aby ich wzajemne obowiązki i prawa regulowały przepisy innego, ustalonego przez nich państwa, a nie tego, na terenie którego umowa jest realizowana.
Prawo właściwe
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I, dalej rozporządzenie) prawem właściwym, czyli tym, które się stosuje, jeżeli strony nie wybiorą innego prawa dla indywidualnej umowy o pracę, jest prawo państwa, z terytorium którego pracownik zazwyczaj świadczy pracę. Jeżeli zgodnie z tymi zasadami nie można ustalić prawa właściwego, umowa podlega prawu państwa, w którym znajduje się przedsiębiorstwo, za pośrednictwem którego zatrudniono pracownika. Gdy jednak ze wszystkich okoliczności wynika, że umowa wykazuje ściślejszy związek z państwem innym niż prawo państwa, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta