Dokumentacja zastępcza ratunkiem na brak list płac
Wysokość zarobków do ustalenia emerytury poświadczy dawny zakład, jeśli z jego akt osobowych wynikają konkretne kwoty wynagrodzeń, stawki godzinowe oraz odprowadzane składki społeczne.
Pracownik niedługo ukończy powszechny wiek emerytalny i zamierza wystąpić do ZUS o przyznanie emerytury. Dokumentacja płacowa z okresu jego pracy (1980–1989) została już zlikwidowana, ale zachowały się akta osobowe. Czy pracodawca może wystawić zaświadczenie o wynagrodzeniu na podstawie danych zawartych w aktach osobowych, tj. stawki godzinowej, oraz zachowanej dokumentacji o liczbie godzin przepracowanych w miesiącu? Czy ZUS będzie honorował taki dokument? – pyta czytelnik.
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (DzU nr 237, poz. 1412) określa m.in. dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokości, które powinny być dołączone do wniosku w sprawie przyznania świadczeń. Wskazuje także rodzaje dowodów uzasadniających prawo do świadczeń lub ich wysokość, gdy konto ubezpieczonego nie zawiera tych danych.
Bezlik papierów
Osoba zgłaszająca wniosek o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy powinna do niego dołączyć dokumenty stwierdzające:
1) datę urodzenia,
2) okresy uzasadniające prawo do świadczeń (druk ZUS Rp-6),
3) stan zdrowia, a także wywiad zawodowy sporządzony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta