Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dłuższe wypowiedzenie zwiększy wysokość odszkodowań

14 kwietnia 2016 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik
Okresy wypowiedzenia umów terminowych (art. 36 § 1 k.p.)
źródło: Rzeczpospolita
Okresy wypowiedzenia umów terminowych (art. 36 § 1 k.p.)

Wprowadzenie do kodeksu pracy od 22 lutego 2016 r. dłuższych okresów wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony powoduje także konieczność płacenia pracownikom wyższych odszkodowań. Ich wysokość jest bowiem ściśle powiązana z długością okresu wypowiedzenia.

Nowelizacja kodeksu pracy wynikająca z ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220) wprowadza generalną zasadę dopuszczalności wypowiadania umów na czas określony. Zatem obecnie każdą umowę na czas określony można rozwiązać za wypowiedzeniem. Długość okresu wypowiedzenia umowy zależy od zakładowego stażu pracy, jak jest to w przypadku umowy na czas nieokreślony.

Istotne jest przy tym, że do tego okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi staż pracy w poprzednim zakładzie, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego taką osobę (art. 36 § 11 k.p.).

Przepisy kodeksu pracy przewidujące różnego rodzaju odszkodowania ustalają generalną zasadę powiązania ich wysokości z długością okresu wypowiedzenia umowy.

Na własne życzenie

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuści się wobec niego ciężkiego naruszenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10420

Wydanie: 10420

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament