Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Telepraca na próbę nie dłuższą niż kwartał

14 kwietnia 2016 | Praca i ZUS | Małgorzata Terlikowska

Zdalną formę współpracy strony mogą wprowadzić na każdym etapie zatrudnienia. Można się z niej wycofać 
w ciągu trzech miesięcy. Później wymaga to dobrej woli pracodawcy i pracownika.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy zatrudniony może świadczyć pracę w formie telepracy, czyli poza zakładem pracy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Innymi słowy, nie musi codziennie przychodzić do zakładu, może bowiem swoje obowiązki wykonywać w domu.

Na każdym etapie

Telepracę można wprowadzić na każdym etapie zatrudnienia pracownika. Może się to więc stać również na samym początku przy zawieraniu umowy.

Z punktu widzenia pracownika ważne jest, czy i w jaki sposób przestać być pracownikiem siedzącym za biurkiem i stać się telepracownikiem wykonującym pracę zdalnie. Z inicjatywą podjęcia telepracy może wystąpić zarówno pracownik, jak i pracodawca. Jeżeli z taką propozycją wystąpi pracownik w trakcie trwającego już zatrudnienia, pracodawca „powinien w miarę możliwości" uwzględnić jego wniosek. W praktyce oznacza to, że powinien go rozpatrzyć pozytywnie, niemniej w granicach uwzględniających strukturę organizacyjną zakładu oraz zadania wykonywane na stanowisku przez daną osobę. Można sobie bowiem wyobrazić sytuację, że zakres obowiązków danego pracownika oraz rodzaj wykonywanej pracy nie dadzą się pogodzić z nieobecnością pracownika w firmie.

W tym względzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10420

Wydanie: 10420

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament