Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Druga fala roszad kadrowych

14 kwietnia 2016 | Ekonomia
Bez politycznych zmian rotacja prezesów na GPW spadłaby w 2015 r. do 13,8 proc.
źródło: Rzeczpospolita
Bez politycznych zmian rotacja prezesów na GPW spadłaby w 2015 r. do 13,8 proc.

Choć odwołanie prezesa Lotosu kończy powyborczą wymianę szefów dużych państwowych firm, to w spółkach zależnych karuzela się rozkręca.

Anita Błaszczak

Po środowym odwołaniu Pawła Olechnowicza z fotela szefa Grupy Lotos wśród polskich czempionów, czyli czołowych spółek z udziałem Skarbu Państwa, stanowisko utrzymał tylko Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego. Jak zapewniał na konferencji prasowej w środę minister skarbu Dawid Jackiewicz, „pan prezes Jagiełło śpi spokojnie, gdyż rada nadzorcza PKO BP nie dała wyrazu niezadowolenia z jego działalności". Jednak na spokojny sen mogło w ostatnich miesiącach liczyć niewielu szefów firm z udziałem Skarbu Państwa, m.in. odwołany ostatnio prezes Totalizatora Sportowego.

Z analizy „Rzeczpospolitej" wynika, że od czasu przejęcia rządów przez PiS w listopadzie 2015 r. niemal 100 proc. z 32 znaczących państwowych firm (nie licząc pomniejszych, jak np. stadniny) zmieniło szefa. W skali ostatnich 12 miesięcy odsetek rotacji przekroczył 114 proc., gdyż w części spółek prezesa wymieniano kilkukrotnie. Gdyby zaś liczyć menedżerów pełniących te obowiązki, ten wskaźnik byłby jeszcze większy.

Prawo właściciela

To najszybsze tempo powyborczych zmian od początku 2000 r., choć również poprzednie ekipy polityczne po objęciu władzy przeprowadzały radykalne przetasowania w radach nadzorczych i zarządach spółek pozostających pod kontrolą państwa. Tyle że zabierało to zwykle więcej czasu.

Eksperci HR i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10420

Wydanie: 10420

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament