Tajny członek Wyszehradu
Hiszpania zachowuje się jak Polska: od wybuchu kryzysu migracyjnego nie przyjmuje uchodźców. Ale o tym nie mówi.
Komisja Europejska właśnie podała najnowsze dane o wdrożeniu uzgodnionego jeszcze we wrześniu ubiegłego roku programu relokacji osób występujących o azyl. Są szokujące. Forsowany przez Niemcy projekt miał objąć 160 tys. osób, ale po sześciu miesiącach kraje Wspólnoty przyjęły z Grecji i Włoch ledwie 1145 osób.
To nie zaskoczenie: najgorzej wypadają kraje Europy Środkowej, których władze od miesięcy oficjalnie deklarują, że nie przyjmą uchodźców. I rzeczywiście Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Chorwacja do tej pory nie zaprosiły ani jednego uciekiniera z Syrii czy Iraku.
Jednak dane dotyczące wielu krajów zachodnich, które oficjalnie są przychylne polityce pomocy ofiarom wojny, nie są bardziej budujące. Zamożna Belgia przyjęła od września 24 uchodźców, Holandia – 98, Francja – 379, Finlandia – 246.
Szczególnie szokujące są jednak dane z Hiszpanii. Czwarty pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta