Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy należy wykazać VAT od sprzedaży książek

14 kwietnia 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Gdy wydawnictwa papierowe kupuje firma, księgarnia rozpoznaje obowiązek podatkowy w dniu otrzymania zapłaty, wystawienia faktury albo upływu ustawowego terminu. Problem pojawia się wtedy, gdy klientem jest osoba prywatna.

Osoba fizyczna prowadzi niewielkie wydawnictwo. Kiedy powinna rozpoznawać obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży wysyłkowej książek? Chodzi o książki sprzedawane w formie papierowej – pyta czytelniczka.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że istnieją wątpliwości, co w przypadku dostaw wysyłkowych towarów należy rozumieć przez dzień dokonania dostawy. Z jednej strony można się spotkać ze stanowiskiem, że w takich przypadkach do dostawy towarów dochodzi z chwilą wydania towarów przewoźnikowi, np. wydania przesyłki kurierowi lub nadania jej na poczcie (zob. przykładowo inter pretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 września 2014 r., ITPP1/443-635/14/KM). Z drugiej strony istnieje stanowisko, że datą dostawy towarów jest w takich przypadkach co do zasady dostarczenie towaru nabywcy przez przewoźnika (zob. przykładowo dotyczącą dostaw książek interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 22 grudnia 2014 r., IBPP1/443-910/14/LSz). Nie jest obecnie możliwe definitywne wskazanie, które z tych stanowisk jest prawidłowe (w mojej ocenie prawidłowe jest drugie z nich).

Według szczególnych zasad

W przypadku sprzedaży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10420

Wydanie: 10420

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament