(Nie)oskładkowane pakiety medyczne
Istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wartości finansowanej przez pracodawcę części składki na grupowe ubezpieczenie na życie i zdrowie pracowników (tzw. pakiet medyczny).
Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział w Lublinie w decyzji z 18 stycznia 2016 r. (WP1/200000/43/1472/2015).
Wnioskodawca wskazał, że zamierza podpisać umowę grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowie, tzw. pakiet medyczny, z firmą ubezpieczeniową. Pracownicy, którzy przystąpią do ubezpieczenia, będą mogli korzystać z objętych nim usług medycznych i szczepień ochronnych. Składka miesięczna ma być finansowana po części przez zakład pracy i pracowników. W zależności, jaki wariant ubezpieczenia zostanie wybrany, podwładny będzie opłacał składkę w części, a różnicę pokryje zakład pracy.
We wniosku o wydanie interpretacji przedsiębiorca powołał się na zakładowy układ zbiorowy pracy, zgodnie z którym „pracodawca może finansować również inne dodatkowe świadczenia medyczne przewidziane odrębnymi przepisami na zasadach określonych w porozumieniu ze związkami zawodowymi". Jednocześnie wskazał, że do chwili zarejestrowania protokołu dodatkowego do tego układu przez PIP, obowiązuje u niego porozumienie zawarte przez zarząd z organizacjami związkowymi. Zgodnie z nim pracodawca przystąpi do tzw. pakietu medycznego przez zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia medycznego ze wskazanym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta