Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

(Nie)oskładkowane pakiety medyczne

14 kwietnia 2016 | Praca i ZUS | Marcin Wojewódka
dr Marcin 
Wojewódka, radca prawny 
w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy sp.k.
źródło: materiały prasowe
dr Marcin 
Wojewódka, radca prawny 
w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy sp.k.

Istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wartości finansowanej przez pracodawcę części składki na grupowe ubezpieczenie na życie i zdrowie pracowników (tzw. pakiet medyczny).

Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział w Lublinie w decyzji z 18 stycznia 2016 r. (WP1/200000/43/1472/2015).

Wnioskodawca wskazał, że zamierza podpisać umowę grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowie, tzw. pakiet medyczny, z firmą ubezpieczeniową. Pracownicy, którzy przystąpią do ubezpieczenia, będą mogli korzystać z objętych nim usług medycznych i szczepień ochronnych. Składka miesięczna ma być finansowana po części przez zakład pracy i pracowników. W zależności, jaki wariant ubezpieczenia zostanie wybrany, podwładny będzie opłacał składkę w części, a różnicę pokryje zakład pracy.

We wniosku o wydanie interpretacji przedsiębiorca powołał się na zakładowy układ zbiorowy pracy, zgodnie z którym „pracodawca może finansować również inne dodatkowe świadczenia medyczne przewidziane odrębnymi przepisami na zasadach określonych w porozumieniu ze związkami zawodowymi". Jednocześnie wskazał, że do chwili zarejestrowania protokołu dodatkowego do tego układu przez PIP, obowiązuje u niego porozumienie zawarte przez zarząd z organizacjami związkowymi. Zgodnie z nim pracodawca przystąpi do tzw. pakietu medycznego przez zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia medycznego ze wskazanym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10420

Wydanie: 10420

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament