Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za eliminację patologii zapłacą uczciwe firmy

14 kwietnia 2016 | Prawo | Paweł Rochowicz

Unijna reforma ograniczy oszustwa, ale też pogorszy płynność finansową niektórych podatników. Mogą być też kłopoty z rozliczeniami międzypaństwowymi.

Ogłoszone w ubiegłym tygodniu przez Komisję Europejską plany reformy VAT to dopiero ogólna strategia. Już jednak widać, że schemat rozliczeń w handlu między krajami UE będzie zupełnie inny. Zdaniem ekspertów kierunek tych zmian – czyli postawienie tamy nadużyciom – jest słuszny, ale zapłacą za to podatnicy. Nowy system może bowiem oznaczać pogorszenie płynności finansowej.

Zamrożona ćwiartka

W nowym systemie firma sprzedająca towar do innego kraju UE nie będzie już stosowała zerowej stawki podatku. Wystawi fakturę z VAT obowiązującym w kraju nabywcy. Oznacza to, że np. przedsiębiorca kupujący towar z Niemiec dostanie fakturę z polskim, najczęściej 23-proc., podatkiem. Dziś płaci niemieckiemu dostawcy tylko cenę netto. VAT od nabycia wewnątrzwspólnotowego powinien naliczyć sam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10420

Wydanie: 10420

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament