Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrudnienie na część etatu rządzi się szczególnymi prawami

14 kwietnia 2016 | Praca i ZUS | Ewa Drzewiecka

W umowie niepełnoetatowca powinny się znaleźć ustalenia dotyczące skutków dłuższej pracy niż określony wymiar. Pracodawca może zlecać takim osobom pracę dłuższą niż ustalona w angażu norma bez ryzyka zapłaty za nadgodziny. 
Nie warto jednak w ten sposób ukrywać faktycznego zatrudnienia na cały etat.

dr Ewa Drzewiecka

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy polega na obniżeniu czasu pracy w odniesieniu do pracowników objętych normami czasu pracy z art. 129 § 1 kodeksu pracy. Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na część etatu ustala się odpowiednio do wymiaru zatrudnienia pełnoetatowego.

Treść umowy

W umowie o pracę z pracownikiem niepełnoetatowym należy:

- wskazać wymiar czasu pracy, czyli wymiar etatu (art. 29 § 1 pkt 4 k.p.) oraz

- ustalić dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika, których przekroczenie uprawnia zatrudnionego, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1 k.p. (art. 151 § 5 k.p.).

Powyższe elementy umowy o pracę są wskazane we wzorze umowy o pracę stanowiącym załącznik do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

Wymiar etatu należy wskazać, podając odpowiedni ułamek etatu, np. „1/2 etatu", albo opis „pracownik zatrudniony jest w połowie wymiaru czasu pracy przewidzianego dla pełnego etatu". W umowie można też określić rozkład czasu pracownika, np. że pracę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10420

Wydanie: 10420

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament