Służbowym autem na wakacje
Pracownik, któremu pracodawca udostępnia firmowy samochód do prywatnych celów, uzyskuje nieodpłatne świadczenie. Jego wartość ustala się ryczałtowo niezależnie od liczby przejechanych kilometrów. Kwota ta nie obejmuje kosztów eksploatacyjnych, np. zużycia paliwa.
Rozpoczyna się sezon wakacyjnych wyjazdów i wielu przedsiębiorców zastanawia się jak prawidłowo rozliczyć podatek z tytułu udostępnienia pracownikowi dla celów prywatnych samochodu służbowego, w tym na wakacyjny wyjazd. W okresie letnim powraca zatem pytanie o sposób ustalenia wartości osiąganego przez pracownika przychodu z tytułu wykorzystania służbowego samochodu dla celów prywatnych, zwłaszcza, że pracownicy często pokonują wtedy samochodami służbowymi znaczne odległości. Regulacje ustawy o PIT przewidują szczególne rozwiązania, które pozwalają na jednoznaczne rozstrzygnięcie tej kwestii, a tym samym na uniknięcie nieporozumień lub nieprzyjemnych następstw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta