Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zapłaci za Brexit

23 czerwca 2016 | Świat | Anna Słojewska

Wyjście Brytyjczyków z UE zmieniłoby wiele dla pracowników, studentów, konsumentów, turystów czy osób oskarżonych o przestępstwa.

Korespondencja z Brukseli

W czwartek Brytyjczycy decydują o swojej przyszłości w Unii Europejskiej. Jeśli zagłosują za wyjściem, premier tego kraju wyśle list do Komisji Europejskiej, informując o zamiarze podjęcia negocjacji na podstawie art. 50 traktatu o funkcjonowaniu UE. Przez dwa lata obie strony będą negocjowały warunki rozwodu. Po tym czasie przestaną je łączyć jakiekolwiek uprzywilejowane relacje. Będzie to miało rozliczne konsekwencje dla życia codziennego Polaków.

Najczęściej w kontekście Brexitu dyskutuje się o Polakach, którzy pracują na Wyspach. Bo to zalew imigrantów zarobkowych był jedną z przyczyn rosnącego tam eurosceptycyzmu. Jeśli Wielka Brytania wystąpi z UE, to przestanie też uznawać wzajemną swobodę osiedlania się i podejmowania pracy. Nowi polscy migranci będą musieli występować o pozwolenie na pracę, być może będą też musieli starać się o wizy. To zależy od decyzji Londynu.

Wychodząc z UE, Wielka Brytania przestałaby być częścią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10478

Wydanie: 10478

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament