Gdy leasingowane auto staje się prywatne
Przychód ze zbycia samochodu wykupionego prywatnie z leasingu operacyjnego powstanie, gdy podatnik sprzeda pojazd przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym kupił go od finansującego.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą posiada samochód w leasingu. Niedługo umowa się skończy i osoba ta zamierza wykupić auto. Czy może to zrobić „prywatnie"? Czy w takim przypadku przychód z ewentualnej sprzedaży wykupionego samochodu będzie opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej? – pyta czytelnik.
Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (art. 7091 kodeksu cywilnego).
Stronami tej umowy jest finansujący (firma leasingowa) oraz korzystający. Korzystającym może być m.in. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.
Nie ma odrębnej osobowości prawnej
Przepisy prawa cywilnego nie przewidują, aby osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą miały odrębną osobowość prawną od tych osób działających prywatnie. W konsekwencji nie ma przeszkód, aby osoba fizyczna prowadząca działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta