Podstawą współpracy stron jest właściwa umowa
Od 1 września 2016 r. pracodawca będzie musiał potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, jej rodzaju oraz warunków, zanim dopuści go do pracy.
Anna Telec, radca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy
Bez nadmiernego różnicowania załogi
Gdy pracodawca zatrudnia osoby wykonujące takie same czynności, ale część z nich na etatach, a pozostałych np. na zleceniach, niewykluczone, że faktycznie wszyscy pozostają w stosunkach pracy.
- Pracownik jest zatrudniony na zlecenie. To już trzecia taka umowa, mimo zapewnień, że kolejna będzie już umową o pracę. Zatrudnieni wcześniej pracują na umowach o pracę, choć w praktyce wykonują te same obowiązki. W jaki sposób wymusić na pracodawcy zawarcie umowy o pracę?
Zgodnie z art. 22 § 1 kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
Świadczenie pracy osobiście przez pracownika pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym to cechy charakterystyczne stosunku pracy. Odróżniają one go od stosunku cywilnoprawnego, np. umowy zlecenia.
Artykuł 22 k.p. stanowi ponadto, że zatrudnienie w takich warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Przepis ten zabrania też zastąpienia umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta