Przed świadczeniem przedemerytalnym wolno pracować
Aktywność etatowa między rozwiązaniem umowy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy a nabyciem prawa do zasiłku dla bezrobotnych nie niweczy prawa do świadczenia przedemerytalnego.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2016 r. (II UK 165/15).
W tej sprawie ZUS odmówił przyznania świadczenia przedemerytalnego kobiecie, która od 1 czerwca 1998 r. do 15 grudnia 2011 r. była zatrudniona w wymiarze połowy etatu jako starszy inspektor BHP. Ten stosunek pracy ustał na mocy art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z powodu likwidacji etatu. Ponadto w grudniu 2011 r. ubezpieczona pracowała u innego pracodawcy na czas określony w wymiarze 1/8 etatu, przy czym ta umowa rozwiązała się z upływem okresu, na jaki ją zawarto.
Następnie po półrocznym okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych ubezpieczona złożyła wniosek o przyznanie jej świadczenia przedemerytalnego. Wydając decyzję odmowną, ZUS uzasadnił to tym, że ostatni, poprzedzający bezpośrednio złożenie wniosku stosunek pracy ustał z innych przyczyn...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta