Zmniejszenie udziału kapitałowego bez skutków w PIT
Wypłata przez spółkę jawną na rzecz wspólnika środków pieniężnych w wysokości częściowej wartości jego wkładu nie spowoduje powstania po jego stronie przychodu.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 19 maja 2016 r. (I SA/Gl 86/16).
Stan faktyczny
W lipcu 2015 r. podatniczka wystąpiła o wykładnię przepisów ustawy o PIT. Wyjaśniła, że jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem PIT. W przyszłości będzie wspólnikiem spółki jawnej z siedzibą w Polsce powstałej z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej. Umowa spółki jawnej będzie dopuszczać zmniejszenie udziałów kapitałowych poszczególnych wspólników po uzyskaniu na to zgody pozostałych wspólników.
Podatniczka wskazała, że w trakcie działalności spółki jawnej mogą wystąpić sytuacje, w których po uzyskaniu zgody każdego z pozostałych wspólników, zmniejszy swój udział kapitałowy, zgodnie z art. 54 § 1 kodeksu spółek handlowych. Zmniejszenie będzie polegać na wypłatach przez spółkę jawną środków pieniężnych w wysokości odpowiadającej częściowej wartości wkładu wnioskodawczyni do spółki jawnej. Zmniejszenie może być powtarzane lub będzie następowało cyklicznie. Łączna wysokość wypłat będzie niższa niż określona w umowie spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta