Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przykład dają globalne potęgi

23 czerwca 2016 | Indeks patriotyzmu polskiego biznesu
W Polsce nie ma na razie presji społecznej na patriotyzm podatkowy..
źródło: Rzeczpospolita
W Polsce nie ma na razie presji społecznej na patriotyzm podatkowy..

W najbardziej rozwiniętych krajach świata rządy i firmy trzymają się zasad patriotyzmu ekonomicznego.

AnitA Błaszczak

Niedawny kryzys finansowo-gospodarczy sprawił, że koncepcja patriotyzmu ekonomicznego częściej budzi zainteresowanie polityków i mediów na całym świecie. Ideę tę wspierają duże kampanie, jak ta, w której przed dwoma laty władze Francji zachęcały swoich obywateli do kupowania produktów „Made in France" – by przyspieszyć wyjście z kryzysu.

Nacisk na gospodarczy patriotyzm wyraźnie widać, gdy przywódcy państw zapowiadają działania prawne przeciwko stosowanej przez korporacje optymalizacji podatkowej, a zwłaszcza podatkowym ucieczkom do krajów z niższymi daninami (tax inversion).

Przyjazny klimat

Chociaż patriotyzm ekonomiczny wyjaśnia się często dość ogólnikowo jako odpowiedzialność ludzi biznesu i polityków za dobrobyt kraju, z którego pochodzą, to w praktyce chodzi głównie o trzy kwestie; podatki, miejsca pracy oraz zabezpieczenie interesów strategicznych branż i firm określanych jako narodowi czempioni. Stąd też wydłużająca się lista fuzji i przejęć zablokowanych przez polityków we Francji, we Włoszech, w Hiszpanii czy USA. Tam głośna kampania Baracka Obamy przeciw ucieczkom podatkowym skłoniła wiosną amerykańskiego giganta farmacji, Pfizera, do rezygnacji z przejęcia irlandzkiej firmy Allergan, co miało być gigantyczną operacją tax...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10478

Wydanie: 10478

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament