Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawdy i mity o zatrudnieniu sezonowym

23 czerwca 2016 | Praca i ZUS | Ewa 
Drzewiecka
Ewa 
Drzewiecka, doktor nauk prawnych
źródło: materiały prasowe
Ewa 
Drzewiecka, doktor nauk prawnych

Choć wymaga to więcej formalności i zabiegów, nawet na całe lato firma może angażować pracowników na podstawie kilku powtarzających się umów terminowych i nie musi przestrzegać limitów ustawowych.

To nie jest zresztą jedyny wątpliwy pogląd dotyczący rynku pracy sezonowej. Aby ją nieco odczarować, przedstawiamy najczęstsze fałszywe o niej wyobrażenia.

Rezultat czy powtarzalność

1. Każda czynność ma efekt, dzięki temu zawsze można zawrzeć umowę o dzieło. MIT

Wprowadzenie nowych zasad oskładkowania umów zlecenia skutkuje z jednej strony zwiększoną liczbą zawieranych umów o dzieło, a z drugiej – bardziej restrykcyjnymi kontrolami ZUS w firmach. W wielu przypadkach dotyczą one oceny, czy zawarte umowy o dzieło są rzeczywiście takimi umowami i nie odprowadza się od nich składek, czy też należy je zaliczyć do umów zlecenia albo o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące umów zlecenia.

W sezonie firmy często zawierają cywilnoprawne umowy na miesiąc czy dwa miesiące. W tym roku należy szczególnie starannie zastanowić się nad zawieraniem umów o dzieło. Różnice w interpretacji przepisów między ZUS a zatrudniającym często są rozstrzygane przez sąd.

Co najważniejsze

Zasada ogólna – przy umowie o dzieło liczy się rezultat. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że umowa o dzieło (art. 627 kodeksu cywilnego) to umowa o pewien określony rezultat pracy i umiejętności ludzkich. W niej niezbędne jest zatem, aby starania przyjmującego zamówienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10478

Wydanie: 10478

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament