Badania lekarskie czasem trzeba przyspieszyć
Zaświadczenie o zdolności podwładnego do pracy na określonym stanowisku może stracić aktualność przed upływem terminu, na jaki zostało wydane. Powodem są okoliczności wskazujące na zmianę stanu zdrowia etatowca.
Poddanie się badaniom lekarskim i stosowanie do wskazań lekarskich (art. 211 pkt 5 kodeksu pracy) jest jednym z podstawowych obowiązków etatowca w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Powinność tę nakłada na niego art. 229 k.p. Przewiduje on, że pracownik podlega wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim (nazywanym badaniami profilaktycznymi). Ich brak uniemożliwia świadczenie pracy. Szef nie może bowiem dopuścić do pracy etatowca bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 k.p.). Chodzi tu o warunki pracy opisane w skierowaniu na badania lekarskie wydanym przez pracodawcę.
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
- osoby przyjmowane do pracy,
- pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Kto nie musi
Konieczność wysłania pracownika na wstępne badania lekarskie jest zniesiona dla osób przyjmowanych do pracy u innego pracodawcy na konkretne stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy. Aby skorzystać z tego zwolnienia, trzeba po pierwsze przedstawić pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta