Delegowanie pod większym nadzorem
Od 18 czerwca br. obowiązuje ustawa, która pozwala Państwowej Inspekcji Pracy zadawać pytania polskim kontrahentom i klientom firm delegujących pracowników do Polski. Przedsiębiorca, który nie odpowie w ciągu 10 dni roboczych, narazi się na karę grzywny sięgającą nawet 30 tys. zł.
Krzysztof Jakubowski, przewodniczący Sekcji Agencji Opieki (SAZ), wiceprezes InterKadra sp. z o.o.
Magdalena Chochowska, radca prawny General Counsel Promedica24
Joanna Torbé, adwokat, Kancelaria Adwokacka Joanna Torbé & Partnerzy
Kto powinien zapoznać się z nowymi przepisami? Kogo dotyczą?
Krzysztof Jakubowski: Ustawa z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług to krajowa implementacja Dyrektywy 2014/67/UE i jako taka dotyczy w największym zakresie pracodawców delegujących swoich pracowników na teren RP, a nie odwrotnie, co bardzo często bywa mylone. Niemniej jednak w pewnym zakresie dotyka ona również rodzimych przedsiębiorców, delegujących pracowników poza granice kraju. Obowiązkiem wynikającym z ustawy jest konieczność udzielenia przez Państwową Inspekcję Pracy odpowiedzi na zapytanie w sprawie wszelkich informacji, które mogą być pomocne kontrolującym polskich przedsiębiorców jednostkom administracji krajów przyjmujących. Ponadto na mocy nowych przepisów PIP uzyskała dodatkowe uprawnienia kontrolne – do występowania do właściwego organu innego państwa członkowskiego z uzasadnionym wnioskiem o przeprowadzenie działań kontrolnych wobec pracodawców delegujących pracowników z Polski do innych państw członkowskich oraz do przeprowadzenia, na wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta